چرا فرش دستبافت بخریم حتی دست دو ؟!

چرا فرش دستبافت بخریم حتی دست دو ؟!
0
راهنمای خرید 0 0

در نگاه اول ممکن است کلمه دست دوم بار منفی در ذهن داشته باشد اما معمولا زمانی که افراد به فکر خرید و انجام تغییراتی در دکوراسیون منزل می‌گردند، به جز زیبایی و کیفیت، به قیمت آن نیز توجه می‌کنند. در نتیجه مسئله مالی می‌تواند نوع خرید را تحت تاثیر قرار دهد و در این میان خرید فرش دستباف دست دوم نیز می‌تواند گزینه قابل توجهی باشد.

بسیاری از خریداران فرش بر این گمان‌اند که فرش‌های دستباف بسیار گران‌قیمت هستند و در نتیجه مستقیم به سمت خرید فرش‌های ماشینی می‌روند. اما ما در این مقاله اشاره خواهیم نمود که امکان خرید فرش دستباف دست دوم با قیمتی نه چندان بیشتر از فرش‌های ماشینی و با مزیت‌های بسیار نسبت به آن وجود دارد. در زیر نگاهی به 6 دلیل برای خرید فرش دستباف دست دوم به جای فرش ماشینی می‌اندازیم.

فرش دستباف دست دوم

1- قیمت مناسب و حفظ ارزش در گذر زمان

بسیاری افراد از این موضوع بی‌اطلاع هستند که فرش‌های دست‌دوم، به ویژه فرش‌های عشایری و روستایی، قیمت چندان بالایی به نسبت فرش‌های ماشینی ندارند. چرا که معمولا فرش دستباف دست دوم به نسبت فرش دستباف نو افت قیمت را سپری نموده‌اند. از طرفی فرش ماشینی پس از یک سال استفاده افت قیمتی حدود سه چهارم خواهد داشت. این درحالیست که فرش دستبافت در طول گذر زمان ارزش خود را حفظ می‌نماید.

2- کلاسیک؛ همیشه مد است!

طرح‌های فرش‌های ماشینی معمولا با مد روز در حال تغییر هستند. اما فرش دستباف به لحاظ طرح و نقش همواره از اصولی کلاسیک پیروی می‌کنند که اصالت بیشتری دارد. در نتیجه با گذر زمان از مد نمی‌افتند. گویی روح زمان در آن‌ها جاری‌ست.

فرش دست دوم

3- الیاف طبیعی در فرش دستباف

الیاف طبیعی به دلایل گوناگونی بر الیاف مصنوعی ارجحیت دارند. از جمله این نکات می‌توان به دوام، حفظ گرما در زمستان و خنکی در تابستان، ایجاد آرامش در محیط خانه و کار، کمک به محیط زیست، سلامتی افراد و … اشاره نمود. الیاف مصنوعی امکان آسیب زدن به محیط زیست و سلامتی افراد را دارند.

فرش دست دوم

4- دوام بیشتر

فرش دستباف به علت استفاده از مواد اولیه طبیعی و مرغوب، مانند پشم گوسفند و رنگ‌های طبیعی، دوام خود را حفظ خواهد نمود. این چنین فرش‌هایی حتی پس از سال‌ها استفاده و چندین بار شستشو باکیفیت باقی می‌مانند. این در حالی‌ست که فرش ماشینی به مرور زمان لطافت خود را از دست می‌دهند و با چند بار شستشو نرمی آنها از بین خواهد رفت.

فرش دست دوم

5- فرش پاخورده، جلوه و زیبایی خاصی دارد

الیاف به کار برده شده در فرش دستباف در طول زمان و پاخوردن زیاد، نه تنها جلوه خود را از دست نمی‌دهند بلکه رفته رفته براقیت و نرمی خاصی پیدا می‌کنند. پشم به کار برده شده در این فرش‌ها به مرور زمان نرم‌تر و براق‌تر می‌شوند. در مقابل اما الیاف مصنوعی به کار برده شده در فرش‌های ماشینی چنین خاصیتی ندارند و برعکس، کوبیده شده و سفت و زبرتر می‌شوند.

فرش دست دوم

6- فرش دستباف قصه دارد، روح دارد!

فرش دستباف در طی مدت زمانی تقریبا طولانی توسط فرد یا افرادی بافته می‌شود. این فرد یا افراد هنرمند در طول این مسیر ، گره به گره با فرش زندگی می‌کنند. در این راه عواطف و احساسات‌شان نیز با آن‌ها همراه است. غم و شادی این هنرمندان در تار و پود فرش‌ها جای می‌گیرد و انگار روح هنرمند در فرش جاری‌ست. از همین رو است که فرش دستباف و بافندگی آن را، عین هنر می‌دانیم. حال به یاد بیاورید فرش‌های ماشینی را که توسط دستگاه‌ها و البته به سرعت تهیه می‌شوند. فرش‌هایی که هیچ ارزش هنری‌ای برای آن‌ها نمی‌توان متصور بود.

نظرات کاربران