عباس کرباسیوندرباره من

عباس کرباسیون که از نام آوران فرش اصفهان است ، در سال 1301 در اصفهان چشم به جهان گشود.
وی پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و در 13 سالگی برای یادگیری طراحی نقوش قالی ، مدت کمی نزد حاج مصورالملکی اصفهانی، مینیاتوریست خوب و قدیمی، کار کرد و سپس مدتی را نزد ارچنگ به آموزش نقشۀ فرش پرداخت. او در این هنر به حدی رسید که می‌توانست طرح هایی از اسلیمی و ختایی را در وسعت زیاد ترسیم کند.
کمی بعد با دانشی که از طراحی نقوش به دست آورده بود به همکاری با هنرمندان مطرح وقت نظیر علی پنجه پور پرداخت. او در جایی گفته است که زیباترین آثار خود را برای پنجه‌پور آفریده است. پنجه پور نیز وی را «اعجوبه و احیاگر هنر طراحی کاشی در دوران معاصر» توصیف کرده است.
استاد عباسیون ، از سال ۱۳۱۹ مستقلاً به کار مشغول شد و از سال ۱۳۳۲ به طراحی کاشی پرداخت. کاشیکاری بخشی از میدان نقش جهان، سردر ادارۀ اوقاف و اداره آموزش و پرورش و آرامگاه حضرت زینب در شام و ایوان امام حسین (ع) در کربلا به دست وی انجام شده است.
کرباسیون درباره هنر طراحی فرش می‌گوید: «استاد من و همه کسانی که کار نقشه فرش می‌کنند میدان نقش جهان است. کتاب من همیشه مسجد شیخ لطف الله و عالی قاپو بوده و استاد همگی ما رضا عباسی است. فرشی باارزش خواهد بود که دارای طراحی ارزنده و رنگ‌آمیزی متناسب و نقطه‌چینی صحیح و بافتی ظریف باشد. قلم زدن صحیح آن است که گل‌ها، سرچنگ‌ها و ختایی‌ها همه در جای صحیح خود قرار گیرند. نوگرایی در طراحی فرش مطلوب خواهد بود چنانچه نقشهٔ ترسیم‌ یافته دارای اصالت هنری باشد و معیارهای استاد رضا عباسی در آنها رعایت شده باشد و فرم های اصلی تغییر نیابند.»

استاد عباس کرباسیون اروی قسمتی از کاشیکاری موزۀ آستان قدس نیز کار کرده است. از قالیچه های او یکی درموزۀ حضرت رضا (ع) و یک کلیل و ترنج در موزه لندن است. سبک کار او عمدتاً طراحی سنتی و خطاطی و اسلیمی است. وی روی سبک های قاجار نیز کار کرده است.

از شاگردان او اصغر رسولی (قمی)، حسن موسوی، محمدعلی مهرگان، علی کرباسیون، رضا کرباسیون، حسین کرباسیون، محمد نوری و محمود روغنی هستند.

استاد عباس کرباسیون بر اثر بیماری دیابت در ۹ خرداد ۱۳۷۱ در گذشت. او را در قطعه ۱۰ گورستان باغ رضوان اصفهان به خاک سپردند.مهارت های من

مینیاتور

80%

لچک ترنج

80%

اسلیمی و ختایی

100%


خدمات منتحصیلات من

    تحصیلات